Dr. Ayça Kaya

Dr. Ayça KAYA Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisası yapmıştır.Şişmanlık tedavisi üzerine çok sayıda klinik araştırması vardır.  Özellikle şişmanlık tedavisinde, kombine ilaç kullanımının, tekli ilaç kullanımına üstün olmadığını gösterdiği çalışması, dünyada bir ilk olmuştur.

Başta İtalya’da 5.Avrupa Endokrinoloji Kongresi olmak üzere birçok kongrede, ayrıca yurt içinde ve yurt dışında çok çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanmıştır. Uzmanlık tezini karaciğer yağlanması ve risk faktörleri üzerine yapmıştır. Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine ders vermiştir.

İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde Obezite ve ilişkili hastalıklar polikliniği kurmuştur. Çok sayıda televizyon kanalındaki sağlık programlarında, gazetelerde ve aylık dergilerin sağlık köşelerinde röportajları ve yazıları yayımlanmıştır. Ayrıca belediyeler , dernekler , özel kurumlar  ile  işbirliği yaparak Sağlıklı Beslenme, Kalıcı Zayıflama ve Metabolizma konusunda  halkı bilgilendirmeye yönelik  toplantılar  ve seminerler yapmaktadır.

Sayarak zayıflama tekniğini geliştirerek obezite hastalarını tedavi etmeye devam etmektedir. Sayarak Zayıfla 5333, Sayarak Zayıfla Mutfakta, Beslenme Saati , Kalıcı Zayıfla, Gençlik Reçeteleri ve  Karnım Zil Çalıyor ve Sürpriz Kutlama isimli çocuk kitaplarının  yazarıdır. 7 kitabı büyük beğeni toplamıştır.İlk kitabı olan Sayarak Zayıfla 5333 kitabı Çok Satanlar listesine girerek 35.baskıya ulaşmıştır.

Dr. Ayça KAYA, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği ,Avrupa Obezite  Çalışma Grubu, Antiaging Eğitim ve Araştırma Derneği, Türk Tabipler Birliği Derneği üyesidir.

Evli ve iki çocuk annesi olan Dr. Ayça KAYA 2006 yılında kurduğu Dr.Ayça KAYA Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni bir kompleks haline getirerek obezite hastalarını tedavi etmeye devam etmektedir.

0 Comments