Misyon & Vizyon

Misyonumuz

Dünya Sağlık Örgütü anayasasında sağlık şöyle tanımlanmıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.” Bu kapsamda kişinin fiziksel sağlığı, ruhsal sağlığı ve sosyal sağlığı bir bütün olarak ele alınmak durumundadır.

Günümüzde büyük ölçüde kronik sorunlar ile uğraşmaktayız ve kronik sorunları hastalık olmaktan çok bir süreç olarak ele almak daha doğrudur. Bu durumda da bir hastalığın tedavisinden çok, bir sürecin yönetimi söz konusudur.

İster hipertansiyon olsun, ister şeker hastalığı, isterse koroner kalp hastalığı, kronik ritim bozuklukları veya kolesterol yüksekliği; bu sorunların tümü birbirleriyle şu veya bu şekilde ilişkilidir. Bu sorunların tümü herhangi bir belirti vermeden önce uzun süre sessiz ama tespit edilebilir şekilde bulunur ve genellikle de herhangi bir belirti vermeleri durumunda artık bazı şeyleri düzeltmek zorlaşır.

Kişinin bu sorunlarını sadece fiziksel olarak ele almak hem tanı koymak, hem de sonraki sürecin yönetimi açısından yetersizdir. İnsanı fiziksel, psikolojik ve sosyal altyapısıyla ele almak gerekir. Sadece mevcut sorunu çözmek yetmez, yeni olabilecek sorunları önlemek ve geçmiş sorunların yarattığı hasarları da olabildiğince ve çok boyutlu olarak düzeltmek gerekir.

Bireyi Biyo-Psiko-Sosyal açıdan bütün halinde gören bir dernek olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Vizyonumuz

İnsanı fiziksel, psikolojik ve sosyal yapısıyla bir bütün olarak ele alıp risklerini saptama ve yaşam düzenini bütünsel olarak bütün şekilde yönetme kavramına “Bütüncül Tıp” adı verilmektedir. Bütüncül tıp uygulamaları da ancak bütüncül tıbba hakim hekim ve merkezlerce gerçekleştirilebilir.

Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği olarak kişiyi biyo-psiko-sosyal açıdan bir bütün olarak görmeyi amaçlayan hedefler ve projeler amaçlıyoruz. Bu amaçla gerek sağlık profosyonelleri ile diğer kuruluşlarla, gerektiğinde de halk ile bir araya gelip “Tüm açıdan sağlıklı kalmak” adına çalışmalar, toplantılar, eğitimler gibi projeler üretiyor ve uyguluyoruz.

Sadece yüz yüze platformlarda değil, online ya da sosyal medya gibi platformlarda da bu çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

SYHD_logo_footer

Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği olarak kişiyi biyo-psiko-sosyal açıdan bir bütün olarak görmeyi amaçlayan hedefler ve projeler amaçlıyoruz.

Menü

İletişim

Bültenimize Abone Olun

Güncel içeriklerimizden haberdar olmak için bültenimize abone olmayı unutmayın.

© 2023 Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.