Dyt. Dilara Koçak

Gezegen hasta, toprak hasta, hava hasta, su hasta” söylemiyle tüm bilgi ve tecrübesini uzun zamandır iklim krizi, sürdürülebilir yaşam, açlık ve gıda israfı konusuna yönlendirdi.

Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunu. Yüksek Lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO destekçisi olan Koçak’ın, İyi Yaşam Günlüğü çalışması ilk olarak 2006 yılında yayımlanmaya başlamış olup, değişen konu ve içeriğiyle yıllardır sağlığına dikkat edenlerin klasiği haline geldi. Koçak son dönemdeki çalışmalarına paralel olarak 2021 yılı itibari ile “İyi Yaşam” yerine “Sürdürülebilir Yaşam“ ismi ile bu yayına devam etme kararı aldı.

2007 yılında Dilara Koçak ile İyi Yaşam, 2009 yılında Afiyetle Diyet, 2015 yılında Afiyetle Diyet Tarifleri kitapları yayınlandı. CNN Türk, Kanal D, TRT ve HaberTürk kanallarında iyi yaşam ve beslenme konularında programlar hazırlayıp sundu. Dilara Koçak 2006 yılından beri Milliyet gazetesi yazarı.

Yaklaşık 30 yıllık profesyonel hayatında uzmanlığı gereği topraktan sofraya gıdanın değişim ve dönüşümünün insan, toplum ve ülkelerin sağlığına doğrudan sonuçlarına şahit oldu. Bu sebeple, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedeflerini kişisel amaçlar edindi.

Sosyal medyanın tüm kanallarını bilgi ve tecrübesini paylaşmak, farkındalık yaratmak amacıyla etkin şekilde kullanıyor. Bugün yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşan takipçisiyle her gün sıcak iletişimde olan Koçak, bu platformlarda beslenme kültüründeki köklü değişim için çalışıyor.

Çorba, atıştırmalık ve fonksiyonel içecek alanında geliştirdiği tariflerinde yerel üretici, kadın kooperatiflerine öncelik verirken ürünlerini cam kavanoz/şişe vasıtası ile sağlıkla tüketici ile buluşturduğu FONKA Gıda A.Ş’yi kurdu ve yönetim kurulu başkanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Koçak bir etki girişimcisi ve yatırımcısı olarak toplumsal ve çevresel problemler ile geleceğin gıdasına çözüm üreten girişimlere de yatırım yapıyor .

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak hala Mezura Klinik’te bireysel ve kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti vermeye devam ediyor.

0 Comments