Ecz. Adile Özdağ

Tunceli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Elazığ’da tamamlayan Özdağ, Ankara Eczacılık Yüksek Okulu’nda eğitimine devam etti. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürdü.
 
İstanbul Bağlarbaşı’nda ilk eczanesi olan “Özdağ Eczanesi”ni açarak başladığı serbest eczacılık yolculuğu, 1984 yılında Cemiz Topuzlu Eczanesi 1993 yılında Akmerkez Eczanesi ile devam etti.
 
Meslek hayatı boyunca aktif olarak sivil toplum kuruluşlarında görev aldı, sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirdi. Rotary Kulübü’ne dahil olan ilk kadın Rotaryenler’den olan Özdağ, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği kurucu üyesi ve daha sonra başkanlık görevlerinde bulundu. Derneğin kurumsallaşmasını sağladı. 
 
Eczacılıkta iş yapış biçimi üzerindeki değişikliklerle ilaç sektörü ve eczacının buluşmasını sağladı. 2012 ve 2016 yıllarında sağlık alanında Türkiye’de yapılmış ilk büyük kongreleri tasarladı ve hayata geçirdi. Brand Week İstanbul’da Time To Heal konseptiyle Türkiye’de bir ilk olarak sağlık alanında üretici ile tüketicinin direkt olarak buluşmasını sağladı.
 
Eczacılık fakültelerinde eğitimlerin nasıl geliştirilebileceği ile ilgili üniversitelere projeler hazırladı. İlk defa bir serbest eczacı kimliği ile Yeditepe Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak eczane eczacılığı derslerini verdi. 
ARMENTE Danışmanlık ve Eğitim şirketinin kurucu ortağı. Mentor eczacılar ve eğitimci kadrosuyla, eczacı, doktor, eczane teknisyenleri ve ilaç firmalarına çeşitli kişisel gelişim ve sektörel eğitimler vermektedir. 
 
2015 yılında yayın hayatına başlayan VIPHARMA dergisini tasarlayıp hazırladı. Şuan Türkiye genelinde 5000 eczacı ve doktora ulaşan dergiyi halen sahibi ve yayın kurulu başkanı olarak devam ettirmektedir. Eylül 2017 tarihinden itibaren ulusal gazetelere sağlık köşesini hazırlamaktadır.
 
2022 yılında sağlık danışmanlığı hizmetini çağımızın teknolojisine uyarlayarak, toplumun doğru bilgiye işin uzmanından ulaşmasını sağlamalıyız diyerek Pharmatopia Vizyoner Eczacı Derneğini kurdu.
Öngörüleri ve farklı bakış açısı ile Türkiye’de eczacılık mesleğinin önünü açmış, birçok önyargıyı kırarak Danışman Eczacı modelini benimsemiş, yetiştirdiği, ders verdiği eczacılarla şu anda Türkiye’de eczacılık fakültelerinden sonra en çok eczacı yetiştiren kişi olmaktan, mutluluk ve gurur duymaktadır.

0 Comments