Prof. Dr. Murat Aksoy, Genel Cerrahi Uzmanı

20 Kasım 2023
Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği
prof_dr_murat_aksoy_syhd

Dr. Murat Aksoy 11.09.1970’te İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini sırası ile Şişli Terakki Lisesi Levent İlköğretim Okulu’nda ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1994’te mezun olarak tıp doktoru unvanı aldı. Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1999’ta tamamladı. 2004-2005 arasında Henri Mondor Hastanesi Damar ve Endokrin Cerrahisi Servisi’nde, Fransa’da çalıştı.  2006’de doçent ve 2013’te profesör oldu.

Dr. Murat Aksoy yurtiçinde ve yurt dışında faaliyet gösteren damar cerrahisi derneklerinde görev yapmıştır. Damar cerrahisi konusunda yurtdışında ve yurtiçinde basılmış kitap bölümleri, makaleleri ve kongre sunumları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra halk sağlığı konusunda yayınlar yapmakta olup  “Doktorum Yanımda-Zamane Hastalıkları” ve “100 Yıllık Yaşam için 50 Öneri” kitaplarının yazarıdır. Literatür Aktüel dergisin editörlük yapmıştır.

Görsel medyada program sunucusu, editör ve olarak da yer almaktadır. Türkiye’de Kanal D, Kanal 24, NTV, Habertürk ve TV360’da; KKTC’de BRT’de sağlık programları yapmıştır. Halen NTV’de Adım Adım Sağlık adlı programın moderatörlüğünü yürütmektedir. Sağlık konusunda bilgilendirme çalışmaları dijital ortamda websitesi ve Youtube kanalı üzerinden de devam etmektedir.

Ana hobisi müziktir. Doktorlardan oluşan Kord Vokal adlı grup 7 yıldır devam etmektedir ve Dr. Murat AKSOY grubun solistliğini yapmaktadır.

Halen Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kalp-Damar Cerrahisi bölümünde ve Maçka Emar Polikliniği’nde çalışmaktadır.

Dr. Murat Aksoy, İlay Aksoy (51y) ile evli ve iki çocuk babasıdır (Melisa (19y) ve Tibet (15y)). Çok iyi derecede İngilizce, iyi derecede Fransızca ve orta derecede Almanca konuşmakta ve yazmaktadır.